Wieża Zegarowa – niezwykle uroczy symbol Izmiru

Wydaje mi się, że chyba każde miasto musi posiadać takie jedno specjalne miejsce, pod którym można zawsze się umówić, żeby spotkać się ze znajomymi – i każdy będzie wiedział gdzie to jest i jak się odnaleźć w wyznaczonym miejscu spotkania. W Krakowie można się tak umówić „pod Mickiewiczem”, czyli pod pomnikiem narodowego wieszcza znajdującym się na krakowskim Rynku. Kiedyś takim miejscem spotkań było również wejście do Empiku, które znajdowało się tuż obok Kościoła Mariackiego. No cóż, miejsce sławnego sklepu zajęła równie popularna Zara. Na szczęście Mickiewicz jak stoi tak stoi i pod nim wciąż można się spokojnie spotkać 😉 W Warszawie natomiast takim niezwykle popularnym miejscem spotkań jest tak zwana „patelnia” w pobliżu stacji metra Centrum.

Praktycznie każde większe miasto ma także swoją unikatową budowlę symbol, która umieszczana jest na wszystkich możliwych pamiątkach, pocztówkach i przeróżnych bibelotach. W Krakowie może być ich nawet kilka: Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki… W Warszawie wymieniany jest zazwyczaj Pałac Kultury i Nauki. Może to też być warszawska syrenka, no i może jeszcze pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach?

W Izmirze jest jednak taka budowla, która może łączyć w sobie obie te specyficzne funkcje. O dziwo, wcale nie może powalić turystów swoimi gabarytami, powiedziałabym nawet, że jest całkiem niewielka i wcale nie rzucająca się w oczy. Prawdopodobnie wiele osób w pierwszej chwili może nawet nie zwrócić na nią uwagi. Jednak, moim zdaniem, ma w sobie niezwykły, niezaprzeczalny urok.

Śliczna izmirska Wieża Zegarowa
Śliczna izmirska Wieża Zegarowa

Owym niezwykłym symbolem Izmiru jest piękna Wieża Zegarowa (Saat Kulesi), która znajduje się w samym centrum metropolii, na placu Konak. Jak już mówiłam, Wieża swoją wielkością nie wynosi się ponad inne otaczające ją budynki. Ma jedyne dwadzieścia pięć metrów, co, jak na symbol miasta, nie jest zbyt wygórowaną wysokością. Na szczęście inne, wyższe zabudowania nie stoją tak blisko, żeby móc przysłonić albo przytłoczyć swoimi rozmiarami tę śliczną wieżyczkę. W najbliższym otoczeniu rosną jedynie dwie niezbyt wysokie palmy, a troszkę dalej (na zdjęciu powyżej da się dostrzec jeden z boków tego budyneczku) stoi Konak Yali Cami. Jest to maleńki, ale nadzwyczaj urokliwy meczet, który jest jednym z najstarszych i najciekawszych zabytków w mieście.

Może troszkę historii?

Izmirska Wieża Zegarowa powstała w 1901 roku, można więc powiedzieć, że wprowadziła izmirską architekturę w XX wiek. Jednak była ona wybudowana jeszcze w stylu osmańskim w hołdzie dla wówczas panującego Imperium Osmańskim sułtana Abdulhamida II. Budowę zarządził Mehmet Said Paşa, a architektem był Francuz i mieszkaniec Izmiru – Raymond Charles Péré, który zaprojektował również budynek dla pierwszego izmirskiego szpitala. Na wieży wbudowany jest zegar, który został podarowany sułtanowi przez ostatniego cesarza niemieckiego, Wilhelma II Hohenzollerna. Podobno z początku na Wieży Zegarowej widniał również symbol władzy sułtańskiej, jednak po upadku Imperium Osmańskiego został on (z wiadomych przyczyn ;)) usunięty.

13389274_10154133435095256_592450397_o

Saat Kulesi jest zabytkiem, którego zdecydowanie nie można ominąć, jeżeli przyszłoby nam odwiedzić Izmir. Nie dość, że jest w samym centrum miasta, to w okolicy Wieży Zegarowej znajduje się najpopularniejszy, historyczny bazar, na którym da się kupić absolutnie wszystko. W pobliżu budowli można również kupić karmę dla ptaków i następnie rzucać ją latającym ponad placem gołębiom. Na piechotę można dotrzeć również do muzeów: archeologicznego i etnograficznego. Ich zwiedzanie może być nie lada gratką dla zapalonych miłośników historii i tureckiej kultury.

The following two tabs change content below.
Mam na imię Ola. Uwielbiam rozglądać się i pokazywać innym rzeczy, które uważam za ciekawe. Dlatego powstał ten blog, który tworzę ze swoim ukochanym mężem 🙂 Jeżeli chcesz się skontaktować, pisz śmiało na adres: ola@whattoseeinturkey.com
 • Ewa

  Super miejsce, tłumy ludzi 🙂

  • Ola

   W końcu samo centrum 🙂

 • Dee

  Kiedyś wreszcie muszę trafić do tej Turcji. Wyglada super

  • Ola

   Zapraszam, zapraszam 🙂