Kochany Sylwestrze, witaj w Stambule! Czyli jak wygląda turecki Sylwester

Sylwestrowa noc to kolejna okazja, żeby zobaczyć jaskrawe (choć nie zawsze) różnice między polską a turecką rzeczywistością. Kiedy na polską noworoczną imprezkę czasem dostaje się zaproszenie nawet na miesiąc przed, to w Turcji zazwyczaj nie jest to zabawa, o której się zbyt wiele myśli i specjalnie planuje nawet na kilka tygodni przed…  

Mama, tata i tombala

Oczywiście, jest wiele osób, które 31 grudnia spędzą całą noc na mieście, w klubie lub u przyjaciół na jakiejś szalonej domówce. Jednak z moich obserwacji wynika, że, w porównaniu z Polakami, w Turcji zdecydowanie więcej ludzi spędza Sylwestra przed telewizorem z rodzicami, dziećmi, czy po prostu z najbliższą rodziną u boku. Dla nich nie jest to jakiś specjalny dzień w roku. Oczywiście, w telewizji oglądają specjalne, noworoczne wydania seriali czy innych programów rozrywkowych, ale często jest to jedyne na co się zdobędą.

Bardziej rozrywkowa wersja rodzinnej posiadówki może obejmować jeszcze tradycyjnie sylwestrową grę, która jest bardzo podobna do bingo – zasady gry są praktycznie takie same. Gra nazywa się Tombala i była w prawie każdej noworocznej reklamie, jaką przed Sylwestrem miałam okazję zobaczyć. Sama jeszcze nie grałam w to tureckie bingo, choć było już blisko dwa lata temu, kiedy właśnie spędzałam typowo domowego, tureckiego Sylwestra u (wtedy jeszcze nie) teściów. Niestety, mama mojego męża nie mogła znaleźć wszystkich żetonów z numerkami, więc cała zabawa spełzła na niczym. Cóż, może za rok? ;))

Hazardowa noc

Sylwester w Turcji to noc hazardu! Może i żartuję, ale jest w tym ziarno prawdy. Chyba prawie każdy Turek i każda Turczynka w tę jedną noc mają nadzieję zostać milionerami. Już na kilka dni przed Nowym Rokiem sprzedaje się na ulicach całej Turcji specjalne sylwestrowe losy. Nie są one co prawda najtańsze, bo jeden taki świstek kosztuje piętnaście lirów, ale stawka jest wysoka, więc może warto wydać te pieniądze! Mój mąż już na kilka dni przed planował na co wyda te wygrane w Sylwestra 25 (!!!) milionów.

Niestety… Sny mojego męża o wielkim bogactwie się nie spełniły. Nie było naszego numeru na liście. Udało nam się tylko wygrać zwrot tych piętnastu lirów, więc w sumie i tak wyszliśmy na zero. Ja jestem zadowolona :))

Sylwester z Mikołajem czy bez?

Polakom Święty Mikołaj kojarzy się z Bożym Narodzeniem, a Turkom? W sumie też ze świętami. Nie potrafię do końca zrozumieć dlaczego (choć próbowałam tutaj), ale w Turcji ludzie sobie jakoś skojarzyli sylwestrową zabawę ze Świętym Mikołajem i Bożym Narodzeniem. I do tego podzielili się na dwa obozy. Jeden, który jest za Sylwestrem i Mikołajem, a drugi przeciw takim „europejskim” zabawom.

I w sumie jest to logiczne. Dla religijnych muzułmanów świętowanie Bożego Narodzenia nie jest najciekawszym pomysłem. Choć Jezus według Islamu jest jednym z ważniejszych proroków, to świętowanie jego narodzin mogłoby być uznane przez wiele muzułmanów za grzech. Starają się więc nie uczestniczyć w świętach, czyli tym samym w noworocznej zabawie. Bo przecież uważają, że nie jest to tylko powitanie Nowego Roku.

A w grafice mamy: Nie dla Sylwestra i Bożego Narodzenia! Nie obchodzę, nie biorę udziału.
A w grafice mamy: Nie dla Sylwestra i Bożego Narodzenia! Nie obchodzę, nie biorę udziału.

Co ciekawe, w tym roku w wielu szkołach i przedszkolach oficjalnie zabroniono organizowania zabaw związanych z Sylwestrem i Świętym Mikołajem. Może i powód odwołania takiej imprezy może być różny, ale raczej chodzi o przekonania religijne nadzorujących niż o rzeczywiste dobro najmłodszych.

Niemniej w wielu rodzinach daje się dzieciom i innym członkom rodziny małe prezenty, ot tak, na dobry Nowy Rok :)) I Gwiazdor wcale nie musi niczego podrzucać pod yılbaşı ağaç, czyli noworoczne drzewko.

A Wy? Dobrze bawiliście się w Sylwestrową noc?

The following two tabs change content below.
Mam na imię Ola. Uwielbiam rozglądać się i pokazywać innym rzeczy, które uważam za ciekawe. Dlatego powstał ten blog, który tworzę ze swoim ukochanym mężem 🙂 Jeżeli chcesz się skontaktować, pisz śmiało na adres: ola@whattoseeinturkey.com
 • Spokojne spędzanie Sylwestra w rodzinnym gronie mogłoby by mi się spodobać. 🙂 Od kilku lat już siedzimy wtedy w domu i zdecydowanie bardziej mi się to podoba niż te wszystkie huczne zabawy, do których zmuszaliśmy się wcześniej. A co Ty porabiałaś w ten dzień? Swoją drogą urocze te czerwone butki na zdjęciu.

  • Ola

   Też siedziałam w domu – tutaj byłabym się gdzieś wyjść. Niestety zamachy i ataki skutecznie zatrzymują ludzi w domach… Ale mieliśmy gości i przegraliśmy całą noc. Było super :))

   • Racja, lepiej nie ryzykować. Grunt, że mimo to spędziliście ten czas przyjemnie. 🙂

 • Lepiej wyjść na zero niż na minus:))
  No proszę, żeby aż zakaz? No cóż, co kraj, to obyczaj…
  Życzę Ci, aby w tym nowym roku udało Ci się zgrać w to bingo!:D

  • Ola

   Wszystko możliwe 😀 Tutaj niestety mają czasem naprawdę dziwne pomysły, ciągle zadziwiają mnie nowymi i, moim zdaniem, absurdalny i zakazane lub zasadami. Ale cóż, pozostaje się dziwić 🙂

   • W sumie u nas pewnie też kilka rzeczy by ich zdziwiło…
    To niesamowite jak kraje mogą się od siebie różnić i to tak drastycznie…

    PS: Pozwoliłam sobie polecić twój post na Google+:)

    • Ola

     Hej, bardzo dziękuję :)) To prawda, czasem różnice są tak duże, że przestają dziwić, ale zaczynają też irytować. Chociaż sama nie wiem czy taka irytacja może cokolwiek zmienić lub pomóc 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 • Dobrze, że chociaż zwrócił się koszt tego losa 🙂
  Ja spędziłam sylwester z narzeczonym o tradycyjnie przespałam moment odliczania czasu do nowego roku:-P Obudziła mnie dopiero fajerwerki.

  • Ola

   Ja się w ogóle nie zorientowałam za to, że w Turcji już północ wybiła, ale na tę w Polsce zdążyłam :)))

 • Ewa Tarnowska

  Szkoda dzieci, że nie miały Mikołaja w szkołach:P

  • Ola

   O ile przestrzegali zakazu, w co szczerze wątpię 😉

 • Noc hazardu, no prosze ;D 🙂

  • Ola

   Haha, no i to jakiego 😉

 • Bardzo ciekawe 🙂 Naprawdę wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałam, czytając Twój wpis 🙂

  • Ola

   Bardzo się cieszę :)) Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

 • Nie bardzo rozumiem związku z Nowym Rokiem z Bożym Narodzeniem….chyba jakieś trybiki nie zaskoczyły…jednak ja lubię nasze polskie celebrowanie sylwestra, choć najlepsze imprezy są zazwyczaj w ciągu roku 😉