Plac Konak – w samym centrum Izmiru

Jeżeli kiedykolwiek zjawilibyście się w Izmirze, to z pewnością prędzej czy później trafilibyście na Plac Konak. Wiadomo, do centrum choć raz się przyjedzie, albo przynajmniej przejedzie się obok lub przesiądzie stamtąd do innego autobusu, do metra albo promu. A ci, którzy wybrali się do Izmiru, żeby trochę pozwiedzać okolicę, już z pewnością nie powinni omijać historycznego centrum miasta. Jeśli jednak to zrobią, to wstyd, hańba i przede wszystkim niepowetowana strata, bo właśnie w centrum czeka nas najwięcej zabytków i atrakcji.

Ograniczę się dzisiaj do samego Placu Konak, czyli Konak Meydanı, i znajdujących się na nim zabytków: rezydencji rodziny Kapioılu – obecnie Pałacu Gubernatora Izmiru, maleńkiego meczetu Yalı Cami oraz Wieży Zegarowej, czyli Saat Kulesi.  

IMG-20160901-WA0000

Plac Konak w pewnym sensie symbolizuje zmiany jakie XVIII wieku zaczęły zachodzić w administracji Imperium Osmańskiego. Został on utworzony, jako pierwszy taki plac miejski na terenie całego Imperium, na początku XIX wieku. Konak Meydanı był więc owocem chęci przemienienia rządów Imperium Osmańskiego w nowoczesną monarchię demokratyczną.

Katipoğlu Konağı

Sama nazwa placu miejskiego wzięła się od Katipoğlu Konağı. Była to rezydencja izmirskiej rodziny Katipoğlu, która już od XVIII wieku stanowiła wyjątkowo bogatą i wpływową grupę, mogącą decydować o wielu ważnych dla mieszkańców Izmiru sprawach, także tych dotyczących administracji miasta. To właśnie ogród otaczający rodzinną posiadłość potomków rodu Katipoğlu stał się później pierwszym placem miejskim w Izmirze. Ale jak do tego doszło?

W czasie panowania Mahmuda II Imperium Osmańskie postawiło na centralizację władzy administracyjnej. W niektórych miastach coraz częściej dochodziło do tego, że praktyczną władzę sprawowały nie osoby wybierane przez sułtana, ale wpływowe, bogate rodziny, więc głowa państwa postanowiła takie poczynania ukrócić. Dotyczyło to, oczywiście, również rodziny Katipoğlu.

W 1860 roku państwo przejęło więc Katipoğlu Konağı, aby w jego budynku ustanowić główny ośrodek władzy administracyjnej miasta. W 1863 roku jednak, jak to bywa często z budowlami należącymi do państwa, rezydencja popadła w ruinę. W roku 1869 zarządzono renowację budynku, który finalnie miał stać się jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Renowacja została zakończona w 1872 roku.

IMG-20160901-WA0002

Tak jak już wcześniej pisałam, obecnie w Katipoğlu Konağı mieści się Pałac Gubernatorski. Niestety, wśród wybudowanych później budynków administracji miejskiej i państwowej konak nie wyróżnia się gabarytami i przez to został dość przytłoczony. W pierwszej chwili nie postrzegamy go nawet jako jakiegoś zabytku, a kiedy zostaje przystrojony flagami i innymi afiszami, jak to się stało ostatnimi czasy, całkowicie ginie w ogólnym widoku placu.

Już z początku, kiedy idziemy w kierunku placu, rzucają nam się w oczy dwa inne budynki: Konak Yalı Cami i Wieża Zegarowa.

Yalı Cami

Ten pierwszy budynek, meczet Yalı Cami, nazywany jest również Ayşe Hatun Cami na cześć nauczycielki, która zarządziła jego budowę na terenie swojej medresy, tradycyjnej szkoły religijnej.

Data budowy tego meczetu nie jest pewna. Podawane są więc dwie daty: rok 1755 lub 1774. To, co najbardziej zadziwia w centrum Izmiru, to właśnie maleńkie rozmiary tego meczetu z jednym tylko minaretem. Świątynia zawdzięcza swoje gabaryty temu, że miała służyć z początku jedynie uczniom medresy.

Rozbawił mnie kiedyś komentarz mojego męża, który powiedział, że kiedy porównamy wielkość i rozmach meczetów znajdujących się w centrum Izmiru oraz centrum Stambułu, to wtedy zrozumiemy „izmirskie” podejście do religii muzułmańskiej 😉

IMG-20160901-WA0009

Na koniec dodam, że Meczet Yalı Cami z powodu swoich rozmiarów i pięknych, ozdobnych kafelków z Kutahyi, którymi jest z zewnątrz wyłożony, nie potrafię nazwać inaczej niż ślicznym meczecikiem 🙂

Wieża Zegarowa

W pobliżu Yalı Cami, w samym centrum Placu Konak stoi symbol Izmiru – przepiękna Wieża Zegarowa.

Budowa wieży, która zabrała jedynie okrągły rok, rozpoczęła się z powodu starań władz miasta pierwszego września 1900 roku. Zakończona została dokładnie w dwudziestą pierwszą rocznicę objęcia tronu przez Abdulhamida II, czyli 1 września 1901.

Śliczna izmirska Wieża Zegarowa

Ale o wieży pisałam już wcześniej. Chętnych zapraszam do przeczytania wpisu:

Wieża Zegarowa – niezwykle uroczy symbol Izmiru

Zdecydowanie Plac Konak zasłużył na miano centrum miasta. Może jego głównie budowle nie powalają ogromem i przepychem, ale właśnie sam Izmir taki jest. Niepozorny, ale piękny i posiadający niezaprzeczalny urok. Plac Konak idealnie pokazuje, dlaczego Izmir nazywany jest najpiękniejszym miastem w Turcji 🙂

The following two tabs change content below.
Mam na imię Ola. Uwielbiam rozglądać się i pokazywać innym rzeczy, które uważam za ciekawe. Dlatego powstał ten blog, który tworzę ze swoim ukochanym mężem 🙂 Jeżeli chcesz się skontaktować, pisz śmiało na adres: ola@whattoseeinturkey.com
 • ewur

  Bardzo ładne to centrum miasta. Sporo zabytków. Wydaje się też że jest bardzo czysto?

  • Ola

   To prawda, syfu nie ma, choć przechodnie sami z siebie czystości nie starają się zachować. Gdyby nie firmy sprzątające, to byłby tu po jednym dniu syf nie do ogarnięcia:p

 • Przepiękny miks stylów architektonicznych – ten pałac wydaje się klasycystyczny, meczecik jest faktycznie śliczny, a wieża zegarowa to w sumie nie wiem, jaki styl ale też piękna. I palmy do tego wszystkiego! Aż żałuję, że nie znam lepiej historii tego kraju, musi być niesamowicie ciekawa i skomplikowana…

  • Ola

   Chyba historia zawsze jest ciekawa i skomplikowana, bez znaczenia o jaki kraj chodzi 🙂 Ale to prawda, że samo centrum pokazuje jak wiele rzeczy wpływało na Turcję, a których przeciętny Polak nigdy by się nie spodziewał 🙂 Pozdrawiam cieplutko, kochana 🙂