Kolejny piękny pałac po stronie azjatyckiej – Küçüksu Kasrı

Wcześniej pisałam, że najpiękniejszym pałacem po stronie azjatyckiej jest Beykoz Kasrı. Ale po zobaczeniu innego pałacu, czyli Küçüksu Kasrı, w całej okazałości, chyba będę musiała cofnąć swoje pochopne słowa. No cóż, co ja poradzę, że tak długo był w renowacji i nie mogłam go dokładnie obejrzeć z każdej strony?!

Bo w sumie już kilka razy widziałam ten pałac, choć pierwszy raz trafiłam w jego okolice całkiem przypadkowo. Jechałam autobusem do Anadoluhisarı, żeby spotkać się z moim mężem. Miałam wysiąść na przystanku, który znajduje się tuż przy bramie Uniwersytetu Marmara, a potem razem z mężem i znajomymi pospacerować po pięknej okolicy. Szczęśliwy los chciał, że wysiadłam dwa przystanki wcześniej (kilka przystanków miało bardzo podobną nazwę i zwyczajnie spanikowałam), a potem jeszcze skręciłam nie w tę uliczkę, którą trzeba. Choć mój mąż nie był zachwycony, bo musiał trochę na mnie poczekać pod bramą, to ja zdecydowanie nie miałam na co narzekać. Okazało się, że zaraz obok uniwersytetu, w dość wąskiej, bocznej uliczce, znajduje się przepiękny pałacyk Küçüksu.

anadoluhisari
fot: http://www.millisaraylar.gov.tr/

Niestety, nie weszłam wtedy do środka. Do tego część zewnętrzna budynku była w renowacji.  Mam więc usprawiedliwienie, dlaczego pierwsze wrażenie nie było tak pozytywne jak przy każdej kolejnej wizycie. Choć przyznaję, że i tak bardzo mnie zainteresował, ale raczej z tego względu, że zaraz obok znajduje się cudowna kawiarnia – restauracja, z której można obserwować zachwycające morskie widoki. Zaznaczę jeszcze, że kawiarnia wygląda bardzo ekskluzywnie i wiele osób do niej nie wstępuje ze strachu, że ceny też będą wysoko mierzyć. Jednakże należy ona do sieci publicznych restauracji, które można znaleźć najczęściej zaraz przy muzeach lub miejscach często odwiedzanych przez turystów. Dzięki temu, że należy właśnie do państwa, ceny w niej są przystępne.

A teraz…

Cóż, w środku zdjęć robić nie można, więc Wam nie pokażę co tam zobaczyłam! Najchętniejszych powinno to zmobilizować do rychłego przyjazdu do Stambułu! Ale za to z zewnątrz pałac też robi naprawdę wspaniałe wrażenie! I to już możecie zobaczyć na zdjęciach :)) Wiele osób zresztą na tym oglądaniu z zewnątrz pozostaje, bo nie wszyscy przepadają za wchodzeniem do kolejnego muzeum.

kucuksu kasri

Trochę o historii Küçüksu Kasrı

Historia pałacyku zaczęła się tak naprawdę od ogromnych ogrodów, którymi kiedyś słynęła cała okolica Anadoluhisarı. Rozległy park otoczony był lasami. A skoro i piękny ogród oraz lasy, to można się spodziewać, że ktoś w końcu sobie obierze to miejsce na polowania. I tak zaczęła się historia Küçüksu Kasrı – od drewnianego pałacyku myśliwskiego, zbudowanego w 1752 roku dla sułtana Mahmuda I. Oczywiście, z czasem pałac przechodził z rąk do rąk, jako letniej rezydencji używali go także kolejni sułtani i ich rodzina. Niestety i stety, w czasie panowania sułtana Abdulmedżida stary, drewniany pałacyk został zburzony, a na jego miejscu w latach 1856-1857 powstała budowla, którą możemy obserwować dzisiaj. Po upadku sułtanatu i powstaniu Republiki Tureckiej było to miejsce często odwiedzane również przez Mustafę Kemala Atatürka. Od 1983 roku Küçüksu Kasrı funkcjonuje jako muzeum, więc w sumie nie tak dawno został otwarty dla zwiedzających. Ja mogę się jednak cieszyć, że w końcu tak się stało!

Tym, którzy szukają informacji o cenie biletu, godzinach zwiedzania itd. polecam oficjalną stronę z najważniejszymi i aktualnymi przede wszystkim informacjami o kilku narodowych pałacach w tym właśnie o Küçüksu Kasrı: http://www.millisaraylar.gov.tr/

The following two tabs change content below.
Mam na imię Ola. Uwielbiam rozglądać się i pokazywać innym rzeczy, które uważam za ciekawe. Dlatego powstał ten blog, który tworzę ze swoim ukochanym mężem 🙂 Jeżeli chcesz się skontaktować, pisz śmiało na adres: ola@whattoseeinturkey.com
  • Rzeczywiście jest piękny…Także cofnięcie słowa uzasadnione