Izmir – tureckie marzenie (prawie) każdego emigranta

Na początku suchy fakt: Izmir to drugie co do wielkości miasto portowe w zachodniej Turcji (zaraz po Stambule). Jednak pod względem wielkości i ilości mieszkańców obecnie plasuje się na trzecim miejscu. Wyprzedza go jedynie Stambuł i stolica Turcji – Ankara.

A dla mnie? Cóż, przede wszystkim Izmir jest moim osobistym symbolem Turcji. Piszę „moim” i „osobistym” bo, co tu dużo mówić, jest to pierwsze tureckie miasto jakie dane było mi zobaczyć i dobrze poznać. To tutaj urodził się mój Ugur i mieszkał całe swoje dotychczasowe życie – i właśnie po swoim rodzinnym mieście oprowadza mnie aż do dziś. I choć sama nie jestem fanką wielkich metropolii, to rzeczywiście doceniam Izmir za wiele jego cudownych cech – ale o tym za chwilkę.

izmir-5

Natomiast przez Turków Izmir postrzegany jest naprawdę w przeróżny sposób. Z jednej strony możemy usłyszeć określenie Gavur Izmir – Izmir giaur, Izmir niewierny (!). Czy nie brzmi to podejrzanie w mimo wszystko muzułmańskiej Turcji? No oczywiście musi coś w tym być! Otóż Izmir na tle innych tureckich miast wyróżnia się swoim niepowtarzalnym tchnieniem europejskości, które od razu rzuca się w oczy. Inaczej, zdecydowanie odważniej, ubierają się kobiety, można spokojnie zjeść i wypić (także te wyskokowe trunki ;)) praktycznie w każdym lokalu nawet w czasie trwania Ramadanu, no, i ogółem panuje luźniejsza atmosfera. Prawie jak  w innych dużych, europejskich miastach. Prawie, bo jednocześnie jest to miasto na wskroś tureckie.

Inni Turcy dodają do Izmiru chyba jeden z najczęściej używanych tureckich przymiotników: güzel – piękny Izmir. Nie ma co się dziwić, kiedy widoki za oknem mieszczą w sobie góry i spokojne, niebieskie morze. Chyba nie da się nie docenić uroku takiego miejsca. Tylko czy ci sami ludzie, którzy nazywają Izmir pięknym miastem, jednocześnie chcieliby polecić go turystom? Raczej nie…

Szkoda, choć na pierwszy rzut oka nie ma się czemu dziwić. W końcu turyści przyjeżdżają do miejsc, które są zwyczajnie nafaszerowane różnymi atrakcjami: cudownymi zabytkami z zamierzchłych czasów,  zapierającymi dech w piersiach cudami natury lub parzącym stopy, złocistym piaskiem i widokiem szmaragdowego morza. Czy w związku z tym Izmir mógłby – poza pięknymi widokami – mierzyć się w ilości atrakcji turystycznych z przepięknym Fethiye? Alanyą? Czy Stambułem?

Sądzę, że TAK, ponieważ:

IZMIR TO MIASTO Z HISTORIĄ

W końcu to starożytna Smyrna!

W Izmirze i okolicach znajdziemy ogrom zabytków – od starożytnych teatrów i wykopalisk archeologicznych po muzea i budynki wspominające miasto w XX wieku.

izmir-4

W IZMIRZE SĄ CUDA NATURY

Oprócz tego, że Izmir jest miastem portowym – więc możemy podziwiać szmaragdowe Morze Egejskie, to jeszcze na jego tle rysują się piękne góry. Warto odwiedzić turystyczne miejscowości dla plażowiczów – między innymi Seferihisar, Alaçati i Çeşme. Oprócz niezwykle pięknych plaż i zatoczek można wybrać się na wycieczkę statkiem i zobaczyć różne małe i większe wysepki, a w tym moją wymarzoną – niestety jeszcze jej nie widziałam – Eşek Adasi, gdzie zostały przewiezione z Izmiru osiołki – emeryci, a teraz  tworzą tam coś w postaci rezerwatu.

izmir-3-2

Ale najważniejszym miejscem, jeżeli chodzi o przyrodę, jest położony w lekkim oddaleniu od zgiełku miasta İzmir Kuş Cenneti – ptasi rezerwat. Swojego czasu wybraliśmy się tam na wycieczkę rowerową. Trasa wiedzie od dzielnicy Karşiyaka aż do miejskiego ZOO i ma około 14 kilometrów.

IZMIR TO MIASTO KULTURY

W obrębie Izmiru znajduje się ponad 30 ośrodków muzealnych,  40 bibliotek, niezmierzona ilość teatrów (te prywatne ciągle się otwierają i zamykają), ba! Prawie w każdej szkole jest scena teatralna. Istnieje wiele miejsc przypominających polskie domy kultury, choć nie działają już tak prężnie jak w Polsce.

izmir-2

Co najważniejsze w Izmirze organizowany jest – w 2016 roku odbyła się już trzydziesta edycja! – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. W ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku Festiwal otworzyli Krzysztof Penderecki oraz Sinfonia Varsovia. I wystąpili nie byle gdzie, bo w starożytnym teatrze w Efezie. Od 1994 roku w Izmirze organizowany jest także Europejski Festiwal Jazzowy, w trakcie którego co roku prezentuje się wielu artystów z Polski.

IZMIR TO ŚWIETNA BAZA WYPADOWA

Czy mówią Ci coś nazwy Efez i Pergamon? To są chyba najczęściej odwiedzane miejsca w okolicach Izmiru, ale nie są jedynymi wartymi odwiedzenia. W rzeczywistości bez zastanowienia mogę wymienić kilkanaście niezwykle ciekawych miejsc, do których z Izmiru jest rzut beretem! Są to piękne nadmorskie miasteczka, stanowiska archeologiczne, meczety, muzea… I inne ciekawe miejsca 🙂

Niezwykłe Birgi
Niezwykłe Birgi

IZMIR MA SWÓJ PORTOWY KLIMAT

No, chyba tego nie trzeba tłumaczyć. Chyba wszyscy uwielbiają przechadzać się wzdłuż brzegu morza, zjeść coś w knajpce patrząc na fale i mewy, lub wypić herbatkę siedząc na głazie ze stopami już prawie zanurzonymi w wodzie. Oczywiście w Izmirze – jak to w mieście portowym – większość morza jest zabudowana i zaraz z deptaku można skoczyć do bardzo głębokiej wody, co mnie osobiście przeraża, ale czasami widzę dzieci, które pływają w takich miejscach. Do mnie bardziej przemawiają pikniki na trawce w pobliżu takich deptaków i krótkie wycieczki łodzią, które są niezwykle tanie, a po zachodzie słońca bardzo romantyczne.

Słoneczny Seferihisar
Słoneczny Seferihisar
The following two tabs change content below.
Mam na imię Ola. Uwielbiam rozglądać się i pokazywać innym rzeczy, które uważam za ciekawe. Dlatego powstał ten blog, który tworzę ze swoim ukochanym mężem 🙂 Jeżeli chcesz się skontaktować, pisz śmiało na adres: ola@whattoseeinturkey.com
 • Ewa

  Piękne widoki 🙂 Zachęciłaś mnie do wyjazdu:)

  • Ola

   Haha, i tak pewnie prędzej czy później Izmir odwiedzisz 😉

 • A ja z kolei bardzo lubię takie „nieodkryte” miejsca, do których turyści uderzają w trzeciej kolejności 🙂 W ogóle turecka architektura bardzo mi się podoba, a Izmir wydaje się być magicznym miastem. Jeśli nadarzy się okazja, na pewno nie zawaham się pojechać! 🙂 Pozdrawiam! 🙂

  • Ola

   Tak, Izmir jest magiczny! Dobrze to ujęłaś i bardzo polecam Ci to miejsce. Gdybyś kiedyś jechała do Izmiru, to pisz śmiało – z chęcią pokażę kilka miejsc, albo polecę coś wyjątkowego 😉

   • Bardzo chętnie! Dziękuję! I zapraszam do Bolonii 🙂

    • Ola

     Do Bolonii mogłabym przyjechać choćby dziś 😉 Pozdrawiam serdecznie!

 • Nic tylko jechać!

  • Ola

   Prawda 😉